Môžem si doniesť niekoho so sebou?
Vo väčšine štúdií platí, že áno. Ideálne je, samozrejme, prísť sám, avšak ak s niekým cestuješ/potrebuješ oporu, neber, prosím, viac ako jedného človeka. Ísť s niekým na tetovanie môže pôsobiť ako zážitok, po polhodine však sprievod zistí, že sa totálne nudí. Keďže (aktuálne ešte) žijeme v temných časoch, nezabudni si pozrieť pandemické opatrenia.
Môžem si doniesť dieťa, psa?
Dvihlo ti obočie pri tejto otázke? Ver mi, aj mne. Áno, napadlo to už X ľudí. Doniesť si psa alebo dieťa… Ľudia si už ku mne doniesli psa, deti, deti a babku + kamošku, deti a psa, zajaca v prepravke, andulku aj morské prasa v krabici. Ak sa pýtate, či môžete, tak nie, určite nie. Prostredie tetovacieho štúdia nie je vhodné pre deti ani zvieratá — používame pomerne veľa agresívnej dezinfekcie. Rovnako ako deti (ktoré mnohí z tatérov, samozrejme, majú tiež), nie sú vhodné pre nás ani pre teba v danej situácii, keďže sa máme sústrediť na teba, na proces tvorby návrhu a vo finále pracovať precízne a sterilne.
Čo ak sa mi odlepila fólia skôr?
Ak sa ti odlepila ochranná fólia skôr, ako ju odporučil odliepať tvoj tatér, tak máš niekoľko možností:
- ak si nablízku a máš možnosť sa vrátiť, tak sa vráť na prelepenie;
- ak si už doma, tak si tetovanie umy antibakteriálnym mydlom, vysuš čistou kuchynskou utierkou (tie jednorazové trhacie) alebo čistým uterákom. Miesto neprelepuj žiadnou inou fóliou/náplasťou, skrátka ničím. Nechytaj si to, nešprtaj sa v tom a daj miestu pokoj. Ja osobne odporúčam tetovanie natierať od cca 3. dňa, ale u každého (skrz techniku tetovania) sa doba môže meniť. Preto je najlepšie zavolať/napísať tomu svojmu a spýtať sa, ak nevieš;
- ak nie si nablízku a ani doma, tak je to možnosť, ktorá je, samozrejme, najhoršia. Postup je nasledovný: Nepanikár. Nechytaj si miesto špinavými rukami, neopieraj sa o nič (žiadne ruky na stôl v reštaurácii atď.). Určite v panike nepouži dezinfekciu na ruky. Ak máš možnosť, miesto si ošetri podla bodu b (umyť antibakteriálnym mydlom, vysušiť, dať tomu pokoj). Ak túto možnosť nemáš, nerob s tým absolútne nič. Ak je miesto zašpinené (prach, blato, ani nechcem vedieť čo), opláchni miesto čistou vodou (z fľaše/kohútika) a vysuš jednorazovými vreckovkami/utierkami.
Sú tetovacie farby bezpečné?
Áno, sú. Farby schválené EÚ sú absolútne bezpečné, podliehajú neustálemu testovaniu. Všetky tetovacie štúdiá schválené hygienou teda používajú farby bezpečné. Problémom môžu byť farby z AliExpress a iných pochybných webov, ktoré nie sú určené na aplikáciu pod ľudskú kožu a môžu spôsobovať problémy hneď po aplikácii, alebo počas magnetickej rezonancie, napríklad. Ak sa na trhu objaví kozmetický prípravok, ktorý je nebezpečný, dostávame o tom informáciu. Prípravky, ktoré používame, sú pravidelne kontrolované (exspirácie, značka, atď). Je to jedna z vecí, ktorá prebieha počas kontroly hygienou na pracovisku.
Bolí tetovanie?
Ak by tak hrozne bolelo, nikdy by sa nik nevrátil. Odporúčam pozrieť si mapu bolesti (tattoo pain map), keďže priebeh tetovania je rôzne citeľný na tele. Rebrá sú napríklad neporovnateľné s rukou. Čím je tetovanie väčšie, tým viac bolí (viac času), čiže je super dať si na úvod niečo malé na test.
Prečo väčšina tatérov nechce tetovať prsty?
Nie je to neochotou, ale rokmi skúseností. Koža na prstoch je iná ako na zvyšku tela, navyše ruky používame naozaj neustále — tetovanie sa na 90 % nezahojí pekne a pigment opakovane vypadáva. Zanecháva tak tetované ruky na pohľad špinavé.
Prečo väčšina nechce robiť čisto biele tetovania?
Pretože sú biele len po vytetovaní a odfotení. Pokožka má už svoju prirodzenú farebnosť a pigment je vpravený pod ňu. Predstav si, že vložíš biely papier pod farebné sklo — presne tak to vyzerá.
Prečo sa tak dlho čaká?
Tetovanie dokáže byť pomerne časovo náročná činnosť, ktorá vyžaduje 100% sústredenie sa. Motív, o ktorom si väčšina klientov myslí, že bude hotový za hodinku, môže trvať aj 3 či 4 hodiny (mandaly atď.). Preto väčšina z nás potetuje 1-3 ľudí denne max. Po niekoľkých hodinách človeku klesá sústredenosť. Nie je to neochota, je to zodpovednosť nepracovať nad svoj limit.
Čo ak ochoriem pred termínom?
Daj nám len vedieť čo najviac včas. Na tetovanie nechoď chorý. Budeš trpieť výrazne viac, navyše môžeš obmedziť pracovne aj nás na týždeň, dva.
Zákazy
V skratke. Bazény, sauny, soláriá, jazerá, more 14 dní určite nie. Netreba byť kreatívnym, ohrozíš len seba a výsledné zahojenie.
Čo v prípade, že mi po tetovaní stečie šampón či sprchový gél?
Hlavne nepanikár. Nie vždy sa dá vyhnúť tomu, aby tetované miesto neprišlo do styku s iným prípravkom ako antibakteriálnym mydlom. Každému odporúčam nahradiť bežný sprchový gél detským v úvode na iné miesta na tele — napácha menšiu škodu, ak náhodou stečie (neštípe, je šetrný, často neparfumovaný). Keď sa dosprchuješ, tak si na konci umy tetovanie antibakteriálnym mydlom, aby si zmyl zvyšky prípravkov. Samozrejme, šetrne vysuš a v prípade potreby natri.
Môžem sa sprchovať?
2 týždne absolútne vôbec. To bol vtip.
Je bezpečné nechať sa tetovať počas dojčenia?
Väčšina laktačných poradkýň neodporúča podstúpiť tetovanie práve dojčiacich matiek. A hoci neexistujú dôkazy, ktoré by naznačovali, že materské mlieko novotetovanej mamy predstavuje riziko pre jej dieťa, možnosť, že sa mama nakazí infekciou, je hlavnou oblasťou obáv.Existujú zmiešané názory na to, či je vhodné dať si tetovanie počas dojčenia. Žiadny riadiaci orgán ani lekárska organizácia nezakazuje tetovanie, ak práve dojčíš. Navyše, neexistuje žiadny výskum, ktorý by poskytoval negatívne dôkazy o dojčení a tetovaní.
Ovplyvňuje atrament materské mlieko?
Vo všeobecnosti sa predpokladá, že molekuly atramentu sú počas tetovania (a aj po ňom) príliš veľké na to, aby prešli do materského mlieka. Navyše, tetovacie farby používané v rámci EU opakovane prechádzajú veľmi náročnými testami, preto je ich aplikácia bezpečná. Problém môžu predstavovať farby používané mimo certifikovaných štúdií, ktoré môžu pochádzať v portálov, ako napríklad eBay a sú určené na umelú kožu, resp. neschválené EÚ a môžu obsahovať ťažké kovy a spôsobiť tým neželanú alergickú reakciu.
Odišiel už niekedy niekto počas tetovania kvôli bolesti?
Neodišiel s tým, že som mu urobila čiarku, zreval a povedal si, že odchádza. Tetovanie môže byť miestami nepríjemné, zvládli to však úplne všetci. Väčšine odľahlo, keď som im urobila úvodnú skúšobnú líniu a smiali sa, že či naozaj toto je všetko. Tetovania, ktoré trvajú dlhší čas, delíme na viacero stretnutí tak, aby sme vás nevyšťavili a neodchádzali ste s revom — len kúsok unavene.
Aké obdobie je najlepšie na tetovanie?
Úvod jari, jeseň a zima. Problematické môže byť tetovanie v lete pre ľudí, ktorí sa nechcú obmedziť a najradšej by si v stredu ráno nechali vytetovať 20-centimetrového jaštera na lýtko a večer by už s chlapcami pili osmičkovú Metaxu v all inclusive bare v Egypte. Tetovanie sa hojí 14 dní, ak sa k starostlivosti postavíš lajdácky, môže to dopadnúť v najlepšom tak, že sa škaredo zahojí. V tom horšom prípade chytíš veľmi nepríjemnú infekciu.